Labrador Retriever – grupa VIII FCI (aportery, płochacze i psy dowodne)
Labradory pochodzą z Nowej Fundlandii gdzie pomagały rybakom w wyławianiu sieci na brzeg. Aktualnie labradory są bardzo wszechstronnymi psami. Doskonale sprawdzają się jako:
Pies rodzinny – wierny, łagodny, nie sprawiający większych kłopotów właścicielowi.
Pies terapeuta – pracuje jako dogoterapeuta w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, placówkach oświatowych itp. Łagodność i wielkie serce do ludzi powoduje, że doskonale sprawdza się w tej roli.
Pies przewodnik – labradory doskonale sprawdzają się jako przewodnicy niewidomych i pomocnicy osób na wózkach inwalidzkich – ok. 80% psów pomagających niepełnosprawnym to właśnie labradory!
Pies myśliwski – ma wrodzoną chęć do aportowania i pracy w wodzie.
Pies wykrywający narkotyki lub materiały wybuchowe – dzięki doskonałemu węchowi pracuje na wielu granicach i lotniskach.
Pies lawinowy i gruzowiskowy – ratuje ludzi uwięzionych pod zwałami śniegu w czasie lawin, pod gruzem i osuwiskami powstałymi wskutek trzęsień ziemi.
Labradora cechuje odwaga ale nie agresja. Jest otwarty w stosunku do ludzi i innych zwierząt. Nie prowokuje bójek a zaczepiany raczej ich unika. Jest opanowany i zrównoważony ale jednoczśnie wesoły, lubiący pieszczoty i wszelkiego rodzaju zabawy od szczeniaka aż do późnej starości. Jest psem bardzo cierpliwym w stosunku do dzieci. Przyjmie wszelkie ich pomysły i pieszczoty z radością i machaniem ogona. Jako że labrador to pies praktycznie pozbawiony agresji, stróżowanie jest sprzeczne z jego naturą a pilnowanie posesji nigdy nie będzie jego pasją. Nie należy jednak zapominać, że jest to duży, postawny pies, którego sam wygląd wzbudza respekt, zwłaszcza jeśli pies jest czarnego koloru. Labrador to inteligentny i szybkouczacy się pies, nauka jest dla niego przyjemnością co w połączeniu z ogromna chęcią sprawienia właścicielowi radości sprawia, że jeśli tylko poświecimy psu trochę czasu bardzo szybko nauczy się on podstawowych komend jakie powinny znać wszystkie psy ale i innych przydatnych umiejętności czy zabawnych sztuczek. Bardzo łatwo przystosowuje się do warunków w jakich przyjdzie mu żyć. Należy jednak pamiętać, że labrador potrzebuje ścisłego kontaktu z rodziną i dużo ruchu. Labrador kocha bieganie i
pływanie. W tym czasie widać jak spokojny w domu pies zmienia się w szalejącego demona. Uwielbia aportować cokolwiek – byle tylko leciało: piłeczkę, patyk, freesbie. Robi to z prawdziwa pasją, zapamiętale i bez zmęczenia.
Psy tej rasy kochają wodę i nie odpuszczą sobie przyjemności pomoczenia się w czymkolwiek co jest mokre (kałuża, rzeka, morze). Pora roku praktycznie jest bez znaczenia. Warstwa tłuszczyku jaką labrador ma na sobie oraz bardzo gruby i praktycznie wodoszczelny podszerstek pozwala cieszyć się tym psom kąpielami od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Cavalier King Charles Spaniel – grupa IX FCI (psy ozdobne i do towarzystwa)
Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii. To królewskie psy, niezwykle urokliwe pieski o wielkim serduszku. Cavalier jest żywy, pełen wdzięku, proporcjonalny, z wyjątkowo urokliwym pyszczkiem. Sprawny, uczuciowy, zupełnie pozbawiony lęku budzi w człowieku wyjątkową sympatię. Jest wesoły, przyjacielski i całkowicie pozbawiony agresji. Psy tej rasy są bardzo oddane właścicielowi i wyjątkowo empatyczne. Są cierpliwymi towarzyszami naszego
ludzkiego życia. Pies tej rasy to typowy domator uwielbiający dotrzymywać towarzystwo człowiekowi. Nie przegapi żadnej okazji aby wskoczyć swojemu właścicielowi na kolana i spędzić z nim resztę dnia. Nie można izolować go od człowieka, gdyż ucierpi na tym jego wspaniały charakter.
Będzie wszędzie tam, gdzie jego pan. Cavalier to inteligentny i szybkouczacy się pies, nauka jest dla niego przyjemnością co w połączeniu z ogromna chęcią sprawienia właścicielowi radości sprawia, że jeśli tylko poświecimy psu trochę czasu bardzo szybko nauczy się on podstawowych komend jakie powinny znać wszystkie psy ale i innych przydatnych umiejętności czy zabawnych sztuczek. Może mieszkać w malutkim mieszkaniu jak i dużym domu z ogrodem. Nie liczy się to dla niego- ważne, żeby miał przy sobie człowieka. Ze względu na swój wspaniały charakter sprawdza się wyjątkowo dobrze w dogoterapii.